ALTIN 474,84
DOLAR 7,8481
EURO 9,1704
BIST 1.127
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Gök Gürültülü

Zengin Eş Anlamlısı

Zengin Eş Anlamlısı

Zengin eş anlamlısı çok merak edilen eş anlamlı kelimeler arasında yer alıyor. Zenginlik mal ve mülk sahibi olmak olarak nitelendirilmektedir. Ayrıca nesneleri nitelik bakımından üstün tasvir etmek içinde zengin kelimesi kullanılır. Günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız zengin kelimesinin eş anlamlısını bu yazımızdan öğreneceksiniz. Ayrıca zengin eş anlamlısı ile ilgili örnek cümlelerle çok iyi öğreneceksiniz.

Eş anlamlı sözcükler yazılışları farklı ancak aynı anlama sahip kelimelerdir. Eş anlamlı kelimeleri birbiri yerine kullandığınızda cümlede bir anlatım bozukluğu veya anlam kaybı söz konusu olmayacaktır. Bunun örneklerini yazımızda göreceksiniz.

Zengin Eş Anlamlısı Nedir?

Zengin kelimesinin bir adet eş anlamlı kelimesi bulunmaktadır, her ne kadar yazılışları farklı olsa da eş anlamlı kelimelerin anlamları aynıdır. Türkçe dili öyle zengin ki bazı kelimelerin birden fazla eş anlamlısı da mevcuttur. Çok aranılan zengin kelimesinin eş anlamlısını öğrenince çok şaşırmayacaksınız çünkü günlük hayatta bu kelimeyi kullanıyoruz.

Zengin eş anlamlısı: Zengin kelimesinin eş anlamı Varlık sözcüğüdür. 

Yukarıda görüldüğü gibi zengin kelimesinin eş anlamlısı varlık sözcüğüdür. Bununla ilgili örnek cümlelerde bu sözcükleri kullanacağız ve öğrenmeniz pekişecektir.

Zengin Eş Anlamlısı Örnek Cümleler

Bu iki kelimede cümlede birbiri yerine kullanılır ve asla cümlede bir anlatım bozukluğu ve anlam zayıflaması yaşanmaz.

  • Dünya’nın en zengin insanları açıklandı.
  • Dünya’nın en varlıklı insanları açıklandı.
  • Çok zengin olduğu için o arabayı satın aldı.
  • Çok varlıklı olduğu için o arabayı satın aldı.
  • Zengin kişiler fakir insanlara yardım etmelidir.
  • Varlıklı kişiler fakir insanlara yardım etmelidir.

Yukarıda cümleleri aynı yazdık ancak zengin eş anlamlısı olan varlık kelimesiyle birlikte kullandık ve anlamda bir eksilme olmadı. Eş Anlamlı kelimeleri birbiri yerine kullanabilirsiniz. Yazılışları farklı ancak anlam olarak aynıdır.

BAKINIZ  Kelime Eş Anlamı Nedir?

Zengin Nedir? TDK

Türk Dil Kurumu (TDK) Zengin kelimesini iki şekilde açıklamıştır.

  1. Zengin malı ya da parası çok olan kişi
  2. Kendisinden beklenilen niteliklere sahip olma

TDK eş anlamlı olarak Zengin kelimesinin karşılığını Varlık olarak ifade etmiştir.

Zengin Zıt Anlamlısı

Zengin kelimesinin zıt anlamlısını herkes bilir ve sürekli bunu da kullanırız o yüzden zıt anlamlısını öğrenince çok şaşırmayacaksınız. Zıt anlamlı kelimeler birbiri yerine kullanılamaz ve yazılışları da farklıdır. Kelimesinin tam tersini ifade eder.

Zengin’in zıt anlamlısı:  fakir, fukara, züğürt ve yoksul kelimeleri zengin sözcüğünün zıt anlamlarıdır.

Daha fazla eş anlamlı kelimeleri öğrenmek isterseniz aşağıdaki eş anlamlı kelimeler bağlantısını tıklayıp bu kelimeleri öğrenebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.