Sonbahar Mevsimi Nedir? Özellikleri Ve Ayları

Sonbahar Mevsimi Nedir? Özellikleri Ve Ayları

Son mevsimi nedir? Sonbahar mevsimi ayları, Türkiye’de sonbahar ayları nelerdir?, Sonbahar aylarında giyilebilecek kıyafetler, sonbahar mevsimi hangi ayda başlar gibi başlıkların cevaplarını bu yazımızdan bulabilirsiniz.

Sonbahar Mevsimi Nedir?

Sonbahar mevsimi 4 temel mevsimlerden biridir. Dünyadaki dört mevsimden üçüncüdür. Sonbahar mevsimi yaz ayından kış mevsimine geçmeyi sağlayan bir mevsimdir. Sonbahar mevsimi Kuzey Yarım Küre’de yer alan Türkiye’de Eylül, Ekim ve Kasım aylarında görülür. Güney Yarım Küre’de yer alan ülkelerde Sonbahar mevsimi Mart ve Haziran ayları arasında gerçekleşir. Sonbahar mevsimi ile sıcaklıklar düşmeye başlar ve ağaçlar yapraklarını dökmeye başlar.

Sonbahar Anlamı

Sonbahar kelimesi 14.yüzyılda Latinceden ortaya çıkmış bir kelimedir. Eskiden hasat mevsimi olarak bilinirdi. Yaz ve kış mevsimi arasında olduğu için geçiş mevsimi olarak da tanımlanabilir. Sonbahar sıcaklıkların azaldığı ne soğuk ne de sıcak olduğu bir dönemdir.

Sonbahar Mevsimi Özellikleri

Türkiye’de sonbahar mevsimi Eylül, Ekim ve Kasım aylarında görülür. Ülkemiz kuzey Yarım Küre bölgesinde yer aldığı için sonbahar ekinoksu (22-23 Eylül) ile kış gündönümü (21-22 Aralık) arasındaki dönem olarak kabul edilir. Sonbahar ekinoksu yılın gece ve gündüzün aynı uzunlukta olduğu iki noktadan biridir (diğeri ilkbaharda meydana gelen ilkbahar ekinoksudur).

 1. Gündüzlerin kısalması: sonbahar mevsimi ile gündüzler kısalır geceleri uzamaya başlar. Başka bir deyişle artık gün ışığından çok yararlanamıyoruz.
 2. Ağaçlardaki yapraklar sonbaharda sarı, turuncu, kırmızı ve kahverengiye döner. Kış yaklaştıkça ağaçların üzerindeki yaprakların düşmeye başladığını fark edeceksiniz .
 3. Sonbahar mevsimi çiftçiler için iyi bir mevsimdir. Çünkü sonbahar mahsul ve hasat mevsimidir. 
 4. Sonbahar mevsiminde kuşlar göç etmeye başlar. Kuşlar göç etmek için genellikle Sonbaharı seçerler, bu nedenle gökyüzünde kuş sürülerini görebilirsiniz.
 5. Sonbahar mevsimi kış uykusunun başlangıcını oluşturur. Sonbahar bazı hayvanlar için çok önemli bir zamandır. Bu süre zarfında, kirpi ve sincaplar daha soğuk iklimlerde kendilerini güvende tutmak ve beslenmek için yiyecek toplamaya ve yuva yapmaya başlayacaktır.
 6. Sonbahar mevsiminde portakal, elma, mandalina, avokado, greyfurt ve bazı fındık gibi meyveler için en uygun zamandır. Ayrıca sonbaharda bir sebze tarlasına gittiğinizde bol bol enginar, karnabahar, kabak, kabak, patlıcan ve lahana yetiştirildiğini görebilirsiniz.
 7. Sonbahar mevsiminin en iyi mahsullerinden biri de mısır ve ayçiçeğidir.
 8. Sonbahar mevsiminde yağışlarda artma olur.
 9. Sonbahar mevsimi yaz ve kış mevsimi arasında bir mevsimdir.
 10. Kamp ateşinin tadını çıkarmanın en iyi zamanı: Sonbahar mevsimi kamp yapmak için çok ideal bir mevsimdir. yaprakların renk değiştirdiği ve havanın biraz soğuk olduğu sonbahar, tartışmasız doğaya çıkmak için en iyi zamandır. Bu süre zarfında arkadaşlarınız ve ailenizle bir kamp ateşinin tadını çıkarmak en iyi fikirdir.

Türkiye’de Sonbahar Ayları

Türkiye’de sonbahar ayları Eylül, Ekim ve Kasım ayları içerisinde görülür.

Sonbahar Hangi Ayda Başlar?

Türkiye Kuzey Yarım Küre bölgesinde yer aldığı için sonbahar Eylül ayında başlar. Kasım ayının bitmesiyle Kış mevsimi başlar.

Sonbahar Mevsimi Kıyafetleri

Sonbahar mevsimi ile birlikte sıcaklıklarda düşme meydana gelir. Yaz ayının sıcaklıklarını sonbahar mevsiminde bulmanız pek mümkün değildir. İşte sonbahar mevsiminde giyebileceğiniz önerilen kıyafetler;

 • Hafif ve kalın olmayan kazakları giyebilirsiniz.
 • Uzun hırkaları sonbahar mevsiminde tercih edebilirsiniz.
 • Eğer deri ceketleri seviyorsanız bu mevsimde bu tarz deri ceketleri giyebilirsiniz.
 • Sonbahar mevsiminin en çok tercih edilen kıyafetlerinden biri olan maxi etekleri giyebilirsiniz.
 • Uzun kollu Sade T-Shirt tercih edilebilir.

1
like
11
love
10
haha
0
wow
9
sad
0
angry
HABERE YORUM KAT