2021 - 2022 Yılı Eğitim - Öğretim Yılı 07 Ekim 2022
Eğitimdili
Anasayfa » Genel » Uçurum Eş Anlamlısı Nedir?

Uçurum Eş Anlamlısı Nedir?

Uçurum Eş Anlamlısı Nedir?

Uçurum eş anlamlısı öğrenciler tarafından hep merak edilen bir eş anlamlı kelimelerden biri olmuştur. Uçurum kelimesi Türkçe’nin en çok kullanılan kelimelerinden biridir. Türk dil Kurumu yani TDK uçurum kelimesinin eş anlamlısının yamaç olduğunu söylüyor. Eş anlamlı kelimeler yazılışları farklı aynı anlam ifade ettiği için birbirleri yerine kullanılabilir. Uçurum ve yamaç kelimelerini aynı cümle içerisinde kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Eş Anlamlı Kelime Nedir?

Türkçe zengin bir dildir ve birçok kelimenin birden fazla eş anlamlısı vardır. Eş anlamlı kelimeler yazılışları farklı ancak anlam olarak aynı şeyi ifade eden kelimelerdir. Eş anlamlı kelimeleri birbirleri yerlerine kullanılabilir. Her kelimenin eş anlamlısı yoktur.

Eş anlamlı kelimelere anlamdaş da denilmektedir.

Uçurum Eş Anlamlısı Nedir?

Uçurum eş anlamlısı denilince hemen akla yamaç kelimesi geliyor. Ülkemizde Türk dil Kurumu tarafından da eş anlamı yamaç olarak kabul edilmiştir.

Uçurum eş anlamlısı: Yamaç kelimesidir.

Türkçemiz zengin bir dil olduğu için birçok kelimenin eş anlamı vardır. Bazı kelimelerin birden fazla eş anlamları da bulunmaktadır. Uçurum ve Yamaç kelimeleri birbirlerinin eş anlamları olduğu için cümle kurarken birbirlerinin de yerlerine geçebilir. Günlük hayatta konuşma ya da yazma dilinde bu iki eş anlamlı kelimeyi kullanabilirsiniz.

Uçurum kelimesinin en yaygın kullanın eş anlam sözcüğü Yamaç ancak başka eş anlam kelimeleri de vardır bu eş anlamlı kelimeleri sık kullanılmaz ancak bilmenizde fayda vardır.

Uçurum eş anlamlı kelimeleri 

  • Yar
  • Kaş
  • Yalpak
  • Ayrılık

Örnek cümleler :

  • Paraşüt ile atlamak için paraşütçüler uçurum kenarına gittiler.
  • Ülkemizin Akdeniz bölgesi geniş yamaçlara sahiptir.
  • Güneydoğu Bölgesinde yarları görmek için binlerce turist geliyor.

Uçurum eş anlamlısı ş ile başlayan

Uçurum kelimesinin ş ile başlayan eş anlamlı kelimesi yoktur.

Uçurum Nedir?

Uçurum kelimesi çok yüksek sark kayalıkları anlatmak için kullanılan kelimedir. Yüksek ve tehlikeli noktalar için de kullanılır. Uçurum eş anlamlısı olan yamaç kelimesi daha çok dağlık ve ormanlık bölgelerindeki yüksek ve çok dik olan yerler için kullanılmaktadır. Ancak dağlık ve ormanlık bölgeleri içinde kullanabilirsiniz.

Uçurum Zıt Anlamlısı Nedir?

Uçurum kelimesinin zıt anlamlısı yoktur.

Eş Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz