2021 - 2022 Yılı Eğitim - Öğretim Yılı 07 Ekim 2022
Eğitimdili
Anasayfa » Genel » Türkiye Hangi Kıtada

Türkiye Hangi Kıtada

Türkiye Hangi Kıtada

Türkiye hangi kıtada sorusu sıklıkla çok araştırılıyor bu yazımızda bu sorunun cevabını vereceğiz. Türkiye Asya kıtasında mı yer alıyor yoksa Avrupa kıtasında mı yer alıyor? İşte bu sorular sürekli kafa karıştırıyor. Türkiye’nin her iki kıtada da toprağı olunca haliyle bu sorular kaçınılmaz oluyor.

Türkiye topraklarının büyük bir kısmı Asya kıtasında bulunmaktadır. Ancak Türkiye hem Asya hem de Avrupa kıtalarında topraklara sahiptir. Türk toprakları Osmanlı Devleti’nde Avrupa’nın en uç noktalarından Avusturya’nın başkenti olan Viyana’ya kadar uzanıyordu.

Türkler aslında Doğu Asya’dan Anadolu’ya gelmişlerdir. Türkiye’nin en büyük şehri olan İstanbul, Avrupa’nın en kalabalık şehridir.

Türkiye, Avrupa demografisi üzerinde bir etkiye sahiptir. Her iki kıta tarih boyunca birbirini çeşitli yönlerden etkilemiştir.

Türkiye Hangi Kıtada

Türkiye topraklarının büyük kısmı Asya kıtasında bulunuyor. Ancak küçük bir kısmı da Avrupa kıtasında bulunmaktadır. Türkiye’nin büyük çoğunluğu Anadolu ya da Küçük Asya olarak bilinen bölgeden oluşur.  Türkiye’nin küçük bir kısmı ise Balkan Yarımadası’nın güneydoğu köşesi olan Trakya olarak bilinen bölgede yer almaktadır. Bu bölgede Türkiye’nin en büyük şehri olan İstanbul’un bir bölümü yer almaktadır.

Türkiye Asya kıtasında yer almaktadır. İstanbul ilinin bir kısmı Avrupa kıtasında olduğu için Avrupa bölgesinde de toprağı bulunmaktadır.

Türkiye uzun yıllar Avrupa tarihinde etkili bir rol oynamıştır. Türk toprakları bir zaman Osmanlı Devleti’nin en parlak dönemlerinde Avrupa’nın derinliklerine ve Avusturya’nın eteklerine kadar uzanıyordu. Türkiye’nin bugün Avrupa’da küçük bir kıtası kalsa da halen etkileri Avrupa’da görülebilmektedir. Türkiye aynı zamanda Avrupa’nın birçok kültürel unsurunu da benimsemiş, siyasi ve ekonomik olarak Batı ile uyum sağlamıştır.

Daha önce belirtildiği gibi, Türkiye topraklarının büyük çoğunluğu, bazen Küçük Asya olarak adlandırılan ve Asya kıtasının bir parçası olan Anadolu bölgesindedir. Türkiye’nin yaklaşık 85 milyonluk nüfusunun çoğu Anadolu’da yaşıyor.

Türkiye’nin Anadolu kesimi, kuzeydoğuda Gürcistan , Ermenistan ve Azerbaycan , doğuda İran , güneyde Irak , Suriye ve Akdeniz , kuzeyde Karadeniz ve batıda Karadeniz ile çevrilidir. Ege Denizi ve Yunanistan. 3.5 milyondan fazla nüfusa sahip bir şehir olan Türkiye’nin başkenti Ankara, Anadolu’nun batı-orta kesiminde yer almaktadır. Türkiye’nin hemen hemen tüm büyük şehirleri de Anadolu’da bulunmaktadır. Aslında, Türkiye’nin 1 milyondan fazla nüfusu olan tüm şehirleri, Türkiye’nin en büyük şehri olan İstanbul’un bir kısmı hariç, Anadolu’da bulunmaktadır.

Türkiye artık Avrupa’nın büyük bir bölümünü kontrol etmese de, kıtada kalıcı bir miras bıraktı. Örneğin Osmanlı İmparatorluğu, İslam inancını Avrupa nüfusunun büyük bir kısmına yaydı. Sonuç olarak, Avrupa’daki bazı insanlar, özellikle Arnavutluk ve Bosna-Hersek nüfusunun bir kısmı bugün hala İslam’ı kabul ediyor.

Aynı zamanda, özellikle son yüz yılda Avrupa kültürü Türkiye’ye de girmiştir. Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşüne işaret eden I. Dünya Savaşı’ndan sonra , Türkiye’nin yeni lideri Mustafa Kemal Atatürk ülkeyi batılılaştırmaya karar verdi. Osmanlı İmparatorluğu’nun eski İslam Halifeliği feshedildi ve modern, laik bir cumhuriyet kuruldu. Türkiye, Türk dili için, dilin Arap alfabesinin yerine bir Latin alfabesi bile kabul etti.

Türkiye hangi kıtada sorusunun cevabını öğrendiniz bununla ilgili sorularınızı aşağıda bulunan yorum kısmından bizlere yazabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz