Eğitimdili

Su Kirliliği Nedir? Su Kirliliği Nedenleri

4 sene önce
4 Ekim 2018

Su kirliliği nedir, Su kirliliği nedenleri, Su kirliliğinin çözüm yolları, Su kirliliği önemleri, Su kirliliği fotoğrafları bu yazımızda yer almaktadır.

Su Kirliliği Nedir? Su Kirliliği Nedenleri

Su insanların yaşamı için çok önemlidir. Bu yüzden su kirliliği insanlar için hayati önem taşımaktadır. Su kirliliği ile suda yaşayan canlılar ölmektedir ve çeşitlilik azalmaktadır. Suyun kirlenmesiyle suda yaşayan bazı hayvan türlerinin soyu tükenmeye başladı. Sur kirliliği arttıkça belki de balık yemek imkansız hale gelecek. Ülkemizde her geçen yıl artan sanayi faaliyetleri su kirliliğini sürekli arttırmaktadır. Su kirlendiği zaman toprak ve bitki örtüsü de etkileniyor ve ekolojik denge bozuluyor.

Balıkların bol olduğu Karadeniz her yıl kirleniyor. Kirlenen denizde yaşayan hamsi ve diğer balık türleri azalıyor. Balıkların azalmasıyla su ekolojisi bozuluyor. Peki su kirliliği nedir, su kirliliğinin nedenleri, sonuçları bütün bu başlıklar yazımızda yer alacaktır.

Su Kirliliği Nedir?

Su ,dünyanın yaşamsal en büyük nimetlerinden biridir. Su canlıların yaşamaları için gereklidir. Dünyanın yaklaşık %2’si içilebilir tatlı sularıdır. Geri kalanı %98’lik kısmı tuzlu sulardır. Dünya’da içebileceğimiz suyu oranı düşük olduğu için çok dikkat etmemiz gerekir. Ancak bilinçsiz kullanım ile içilebilir tatlı su oranlarımız her yıl azalmaktadır. Çoğunlukla insanların meydana getirdiği, suların kimyasal ve fiziksel olarak kirlenme durumuna su kirliliği adı verilir.

Su kirliliğinin nedenleri çeşitlidir ve en yaygın nedenlerinden biri sanayi atıklarıdır bazı sanayi kuruluşları suya yakın kuruluyor ve atıklarını bilinçsiz bir şekilde su atıyor bu durumda su kirleniyor ve içerisinde yaşayan canlılar ölüyor. Ancak son yıllarda sanayi kuruluşları arıtma tesisleri kurmaya başladılar. Kurulan bu artıma tesisleri atıkları kimyasal ve biyolojik yönden temizlemektedir.

Tarımda son yıllarda daha iyi verim alabilmek için gübre kullanımı artmaktadır. Gübre kullanımı sonucunda sular kirleniyor ve nitrat kirliliği ortaya çıkıyor. Suya karışan gübreler azotla birlikte yer altı sularına iniyor ve içme suları zarar görüyor.

Su Kirliliği Nedir? Su Kirliliği Nedenleri

Su Kirliliği Nedir? Su Kirliliği Nedenleri

Su Kirliliği Nedenleri

Son yıllarda su tüketimine hiç dikkat etmiyoruz, dikkat etmediğimiz gibi kirlenmesine de göz yumuyoruz. Bunun için bir çaba harcamıyoruz. Çok fazla kullandığımız deterjanlar, sabunlar, kimyasal  temizlik malzemeleri, yanmış yağlar, kontrolsüz atıklar suların kirlenmesine neden oluyor. Kirlenen suların görüntüsü ve kokusu değişiyor. Bir dönem İstanbul Haliçten kötü kokular yayılıyordu su temizlenince bu kokular bir nebzede azaldı. Kirlenen su çeşitli hastalıklara da neden olabilir.

Su kirliliği sonucunda deniz besin zinciri ortadan kalkmaya başlar ve kirlenen denizlerde yaşayan canlıların ölmesi kötü kokularında başlangıcı olur. Soluduğumuz havanın %70’sini suda yaşayan canlılar olan planktonlar üretir. Yani su hayattır suyun azalması demek oksijenin azalması ve hayatın sona ermesi demektir.

Suyun Kirliliğinin Nedenleri

 • Sanayi atıkları
 • Kimyasal atıklar ve arıtması olmayan sanayi kuruluşları
 • Denize atılan çöpler
 • Denizde petrol arama çalışmaları
 • Madencilik
 • Gemilerin yakıt tüketimi
 • Küresel Isınma
 • Kimyasal gübreler ve böcek ilaçları
 • Bilinçsiz şehirleşme
 • Su tasarrufu ve temizliği konusunda bilgisizlik
 • Radyoaktif atıklar
 • Hayvansal atıklar

Yukarıda verilen bu nedenler su kirliliğine neden olmaktadır. Nedenlerin tümüne bakıldığından denizi kirletenin insanlar olduğunu görüyoruz. Ancak suyu en çok kirleten sanayileşmedir. Denizlerde petrol taşıyan gemilerin kaza yapması sonucu denizlere kimi zaman petrol dökülmektedir. Petrol atıkları suyu çok aşırı etkilemektedir.

Su kirliliği önlemleri

Su kirliliği dünyayı tehdit etmektedir. Zamanla belkide yaşamsal faaliyetler sona erecek bu yüzden su kirliği önemleri almak çok önemlidir. Elimizde bulunan kirlenmeyen suları koruyabiliriz. Alınacak önlemler sayesinde sularımız kirlenmeyecek. Su kirliliğine karşı bireysel ve toplumsal olarak harekete geçmeliyiz yoksa yarın çok geç olabilir.

Su Kirliliğini önlemek için şunlar yapılabilir: 

 • Çöpleri asla denize atmamalıyız. Aman nasıl olursa kaybolur gibi bir düşünceye kapılmayın, denizde yaşayan canlılar çöplerden çok etkilemektedirler.
 • Denize yakın veya su kaynakları etrafına kurulan sanayi kuruluşlarına atık su tesisi kurulması
 • Tarımda kullanılan gübre ve böcek ilaçları sulardan uzak tutulmalıdır.
 • Su kaynaklarının etrafında suyu kirletecek herhangi bir durumun olmaması gerekir.
 • Su kirliliği hakkında insanları bilinçlendirme ve bununla ilgili toplantıların yapılması gerekir.
 • Günlük hayatımızda kullandığımız deterjan gibi temizlik ürünlerini sulardan uzak tutmalıyız.
 • Yerleşim alanlarıyla su kaynakları arasında bir mesafe olmalıdır.
 • Su kirliliği hakkında sürekli projeler geliştirilmelidir.
 • Su israfı önlenmelidir.

Su Kirliliği Çeşitleri

Suyun kirlenmesinin de çeşitleri vardır. Bunları inceleyelim:

Yer altı Suları ve Kirliliği

Yağmur yağdığı zaman yer altı sularında doğal bir kirlilik meydana gelir. Yağmur sularıyla birlikte hayvansal ve bitkisel artıklar, doğal ve suni gübreler, pestisitler ve mikroorganizmalar su ile yeraltına doğru ilerler. Bu durumda yer altı suları hızla kirlenmeye başlar. Ayrıca gübre ve kimyasal ilaçların bilinçsiz kullanımı yer altı sularının kirlenmesinde ki önemli bir nedendir. Kanalizasyon sisteminin bulunmadığı bölgelerde, tuvalet çukurlarından ve gübrelerden sızan kirli sular yeraltı suyuna karışır ve özellikle yaz aylarında ciddi sonuçlara yol açabilecek bulaşıcı hastalıklara sebep olabilir.

Yerüstü Suları ve Kirliliği

Yer üstü sularını akarsu, göller ve denizler oluşturmaktadır. Dünya nüfusu her geçen gün hızla artmaya başlıyor ve suların kirlenmesi de buna bağlı olarak artıyor. Bilinçli su kullanımıyla su  kirliliğinin önüne geçebiliriz. Ülkemiz üç tarafı denizlerle kaplı, çok sayıda yer üstü ve yer altı su kaynaklarının bulunduğu harika bir ülkedir. Ancak ülkemizde bulunan su kaynakları evsel ve endüstriyel atıklarla kirlenmektedir. Bu atıkların arıtılmadan su yataklarına bırakılmasıyla yer üstü suları kirlenmektedir.

Sanayinin su kirliliğine verdiği zarar diğer nedenlere göre daha fazladır. Sanayi kuruluşları sıvı atıklarıyla su kirliliğine yol açarak toprak ve bitki örtüsü üzerinde aşırı kirlenmelere neden olmaktadır. Ayrıca son dönemlerde köyden kentlere olan göçler artmış ve düzensiz kentleşme ortaya çıkmıştır.

Akarsu Kirliliği

Akarsular; küçük dereler, yağmur, kar ve kaynak sularıyla beslenirler. Genellikle akarsular kanalizasyon suları, fabrika atıkları, tarımsal faaliyetler sonucu oluşan pestisit ve gübre gibi kimyasal atıklar yüzünden kirlenir. Akarsuların kirlenmesiyle akarsulardaki ekolojik denge bozulur ve yaşayan canlılar ölmeye başlar.

Göl Kirliliği

Göller genellikle akarsuların kirlenmesine bağlı olarak kirlilik yaşar. Akarsularla taşınan çözünmüş ve askıdaki maddeler göllere taşınabilir. Ayrıca asit yağmurları da göl kirliliğine neden olabilir. Havadaki kirleticilerin yağışlar ve rüzgar gibi atmosferik etkenlerle uzun mesafelere taşınması ve yerüstü sularına karışması sonucu su kirliliği meydana gelmektedir.

Deniz Kirliliği

Ülkemizin üç tarafının denizlerle kaplı olması ülkemiz için hayati bir önem taşımaktadır. Denizlerin taşımacılık ve turizm  amacıyla kullanılması sonucu denizlerde kirlilik meydana gelmektedir. Özellikle deniz kazaları sonucunda meydana gelen petrol akıntıları denizleri hızla kirletmektedir.

Su Kirliliğinin Sonuçları

Su kirliliği önlenmediği zaman bazı olumsuz sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Eğer bu sonuçların önüne geçmezsek ilerde içecek su bile bulamayabiliriz.

 • Su kirlilikleri yaygın bulaşıcı hastalıklara neden olabilir.
 • Suda yaşayan canlıların soyu tükenebilir ve canlıların toplu ölümleri rotaya çıkabilir.
 • Tarımda sulama suyu eskisi kadar temiz olmadığından artık ürünler çok kaliteli olmayacaktır.
 • Hayvanlar kirli su ile beslenince hastalıklara yakalanıp ölebilirler ve hayvanların gelişimleri olumsuz etkilenebilir. Ayrıca su kirliliği hayvanların yok olmasına da neden olabilir.
 • Doğada ve suda ekolojik denge bozulabilir.
 • İçme suyundaki azalmayla insanlar kuraklık ile karşı karşıya gelebilirler.

Su Kirliliği Fotoğrafları

Su Kirliliği Nedir? Su Kirliliği Nedenleri, Sonuçları - Eğitimdili Su Kirliliği Nedir? Su Kirliliği Nedenleri, Sonuçları - Eğitimdili Su Kirliliği Nedir? Su Kirliliği Nedenleri, Sonuçları - Eğitimdili Su Kirliliği Nedir? Su Kirliliği Nedenleri, Sonuçları - Eğitimdili Su Kirliliği Nedir? Su Kirliliği Nedenleri, Sonuçları - Eğitimdili Su Kirliliği Nedir? Su Kirliliği Nedenleri, Sonuçları - Eğitimdili

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. js dedi ki:

  Bu şey çok işime yaradı

  1. selam dedi ki:

   benim hiç işime yaramadı bence çok anlamsız?

Egitimdili.com Tüm hakları saklıdır. ©2022