2021 - 2022 Yılı Eğitim - Öğretim Yılı 07 Ekim 2022
Eğitimdili
Anasayfa » Genel » Sınıf Eş Anlamlısı Nedir?

Sınıf Eş Anlamlısı Nedir?

Sınıf Eş Anlamlısı Nedir?

Sınıf eş anlamlısı öğrenciler tarafından sıklıkla araştırılıyor ve merak ediliyor. Sınıf kelimesinin eş anlamlısı çok bilinmiyor ancak 1 adet eş anlamlı kelimesi mevcuttur. Eş anlamlı kelimelerin yazılışları farklı ancak anlamları aynıdır, bundan dolayı sınıf kelimesinin eş anlamının yazılışı farklı ancak anlamı aynıdır Türkçe’nin ne kadar zengin bir dil olduğunu acıkça görüyoruz.

Türkçe derslerinde eş anlamlı kelimeler çok önemlidir, günlük hayatımızda güzel konulup kendimizi iyi ifade etmek içinde eş anlamlı kelimeler önemli yer tutar. Öğrenciler günlük hayatlarında sıklıkla sınıf kelimesini kullandıkları için yazımızda sınıf eş anlamlısı nedir onu öğreneceğiz.

Sınıf Eş Anlamlısı Nedir?

Sınıf eş anlamlısı Derslik sözcüğüdür.  Sınıf kelimesi yerine eş anlamlı olan Derslik kelimesini kullanabilirsiniz.

Yazılışları farklı olabilir ancak anlamları aynıdır yani sınıf yerine derslik kelimesini kullanabilirsiniz. Derslik kelimesi yerine Sınıf kelimesini kullanabilirsiniz. Bu sözcükleri cümle içinde birbiri yerine kullandığınızda cümlenin anlam bütünlüğü değişmeyecektir.

Sınıf Eş Anlamlısı Cümle Örnekleri

Sınıf kelimesinin eş anlamlısı olan derslik sözcüğünü cümle içinde örneklerle daha iyi anlayacaksınız.

  • Bugün sınıfta öğretmenimizle birlikte kitap okuduk.
  • Bugün derslikte öğretmenimizle birlikte kitap okuduk.
  • Sınıfta çok gürültü olduğu için müdür bey bize kızdı.
  • Derslikte çok gürültü olduğu için müdür bey bize kızdı.
  • Sınıf çok sayıda öğrenci için yeterli değildi.
  • Derslik çok sayıda öğrenci için yeterli değildi.

Yukarıda yer alan örneklerde sınıf kelimesinin eş anlamlısı olan derslik kelimesini de cümle içinde kullandık. Cümlede herhangi bir anlatım bozukluğu ya da anlam kaybı söz konusu olmadı, bu kelimeleri birbirlerinin yerine kullanabilirsiniz. Eş anlamlı sözcükler Türkçe’nin zenginliğinden dolayı ortaya çıkmış kelimeler olduğu için konuşurken ve yazarken kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Sınıf Nedir? Sınıf TDK Eş Anlamlısı

Türk Dil Kurumu (TDK) sınıf kelimesini şöyle açıklıyor; Öğrencilerin öğretmen eşliğinde ders işledikleri yer. Sınıf kelimesi yerine yaygın olarak Derslik kullanabildiği gibi TDK’ya göre bu kelime içinde Oluşturulmuş kümeler, grup, bölüm, dershane kullanılabilir.

Sınıf ve Derslik kelimelerinin kökeni Arapça’dır. Bu iki kelimede Türkçe’ye Arapça dilinden geçtiği için eş anlamlı sözcük olarak kabul ediliyor. Sınıf öğrencilerin öğretmenleriyle birlikte eğitim gördüğü yer olarak da tanımlanabilir. Sınıf kelimesinin çok yaygın kullanıyor olsak da derslik kelimesini çok sık kullanmıyoruz. Sınıf yerine Derslik kullanabiliriz.

Sınıf eş anlamlısı, sınıf kelimesinin eş anlamının derslik olduğunu öğrendiniz. Diğer eş anlamlı kelimeleri öğrenmek isterseniz aşağıda yer alan eş anlamlı kelimeler bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz