2021 - 2022 Yılı Eğitim - Öğretim Yılı 07 Ekim 2022
Eğitimdili
Anasayfa » Genel » Büyük Eş Anlamlısı Nedir?

Büyük Eş Anlamlısı Nedir?

Büyük Eş Anlamlısı Nedir?

Büyük eş anlamlısı öğrenciler tarafından çok araştırılıyor ve merak ediliyor. Büyük kelimesinin birden fazla eş anlamlı kelimesi vardır ancak bazı kelimeler daha sık kullanılıyor. Sık kullanılan kelimeler eş anlamlı kelimeler olarak ön plana çıkıyor.

Eş anlamlı kelimeler her ne kadar yazılışları farklı olsa da aynı anlama gelen kavramlardır. Büyük eş anlamlısını bir cümle içinde kullandığınızda o cümlenin anlamı bozulmayacaktır eş anlamlı kelimeler birbirlerinin yerlerine kullanılabilir.

Büyük Eş Anlamlısı Nedir?

Büyük eş anlamlısı oldukça fazladır ancak bazı kelimeler sıklıkla kullanılır. En çok bilinen eş anlamlı kelimeleri sizler için yazdık.

Büyük Eş Anlamlısı: Koca ve İri sözcükleridir.

Ayrıca Yüce kelimesi de büyük kelimesinin eş anlamlısı olarak kullanılabilir. Bir kavramın birden fazla eş anlamlısı bulunabilir, bazı sözcüklerin bir eş anlamlısı varken bazıların ise birden fazla eş anlamlı kelimeleri bulunmaktadır.

Büyük kelimesinin eş anlamlısı olan Koca ve İri kelimelerini cümle içinde kullanacağız böylelikle bu kelimeleri daha iyi öğreneceksiniz.

Büyük Eş Anlamlısı Cümle Örnekleri

  • Aldığı büyük oyuncak çok ilgimi çekti.
  • Büyüyünce evime güzel bir kedi alacağım.
  • Evime yürürken kocaman bir kedi gördüm ve onu sevdim.
  • Abim yengeme büyük bir çiçek almış.
  • Dedemin bahçesinde yetişen elmalar kocaman olmuş.
  • Bahçemizde yetişen üzümlerin hepsi iri iri olmuştu.
  • Okuduğum masalda iri gözleri, kocaman burnu ve büyük ayakları olan bir yaratık vardı ve bu beni çok etkilemişti.

Eş anlamlı kelimeler yazılışları bakımından farklı ancak ancak anlam bakımından aynı olan kelimelerdir. Yukarıda yer alan kelimeler birbiri yerine kullanılabilir ve bu durum anlatım bozukluğuna yol açmaz.

Büyük Nedir?

Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından büyük kelimesi birden fazla açıklanmıştır.

  1. Niteliği ve niceliği diğerlerinden üstün olan
  2. Belli bir yaşa gelmiş, yaşlı kişiler

Yukarıda birden fazla anlamı olan büyük kelimesinin ne olduğunu TDK’ya göre yazdık. Büyük kelimesinin eş anlamlısı da bu anlamlara gelmektedir. TDK eş anlamlarını Kocaman ve İri olarak belirtmektedir.

Çok sık kullanılan eş anlamlı kelimelerin ne olduğunu başlık halinde yazdık, ancak büyük kelimesinin birden fazla eş anlamlı kelimeleri bulunmaktadır. Onları da sizlere yazalım.

Büyük Kelimesinin Eş Anlamlıları / Yakın Anlamı

Yaygın olarak kullanılan eş anlamlı kelimeler dışında büyük kelimesi yerine kullanabileceğiniz sözcükler şöyle sıralanmıştır; Koca, kocaman, muhteşem, yüce, makro, kodaman, iri, üstün bu kelimeler büyük kelimesinin yerine kullanılabilir ve anlam bakımından en yakın kelimelerdir.

Büyük Kelimesinin Zıt Anlamı

Büyük kelimesinin zıt anlamı Küçük kelimesidir.

Diğer eş anlamlı kelimeleri öğrenmek isterseniz aşağıda bulunan eş anlamlı kelimeler bağlantısını tıklamanız yeterlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz