2021 - 2022 Yılı Eğitim - Öğretim Yılı 07 Ekim 2022
Eğitimdili
Anasayfa » Genel » Zor Eş Anlam Nedir?

Zor Eş Anlam Nedir?

Zor Eş Anlam Nedir?

Zor eş anlam ve yakın kelimeler öğrenciler tarafından oldukça mera ediliyor, zor sözcüğünün eş anlamlı kelimesi ve yakın anlamlarını bu yazımızda öğreneceksiniz. Eş anlamlı kelimeler yazılışları farklı ancak aynı anlamı içeren sözcüklerdir. Zor kelimesinin yazılışı farklı ama yanı olan bir eş anlamlısı vardır. Türk Dil Kurumu (TDK) zor kelimesinin birden fazla eş anlamlı kelimelerinin olduğunu sitesinde yazmıştır.

Eş anlamlı kelimeler birbirlerinin yerlerine kullanılabilen sözcükler olduğu için cümlede anlam bozukluğuna ve anlam kaybına yol açmaz. Zor eş anlam kelimesini yazımız içerisinde cümleler için kullanacağız, sizde bu kelimelerin cümleye nasıl uyduğunu ve anlam kaybetmediğini göreceksiniz.

Zor Eş Anlam Nedir?

Zor kelimesinin birden fazla eş anmalı kelimeleri vardır. Bu kelimelerin hepsi gündelik hayatımızda sıkça kullandığımız eş anlamlı kelimelerdir.

Zor kelimesinin eş anlamlı sözcükleri

  • Güçlük
  • Sıkıntı
  • Mecburiyet
  • Çetin

Zor Eş Anlam Cümle Örnekleri

Zor eş anlam kelimelerini öğrendik hangi kelimelerin zor sözcüğü yerine kullanıldığını biliyoruz. Daha iyi öğrenmeniz için zor sözcüğünün eş anlamlı kelimelerini cümleler içinde kullandık.

  • Bu yıl okul çok zor olacak gibi görünüyor.
  • Bu yıl okul çok güç olacak gibi görünüyor.
  • Babasının işten çıkmasıyla çok zor duruma düştüler.
  • Babasının işten çıkmasıyla çok sıkıntılı duruma düştüler.

Yukarıda zor eş anlamlısı olan kelimeleri cümlede kullandık ve yerlerine kullanılan bu kelimeler cümlenin anlamını ve anlam kaybını bozmadı. Eş anlamlı kelimelerin yazılışları farklı olsa da aynı anlamı ifade ettikleri için cümlede anlatım bozukluğuna yol açmaz.

Zor Nedir? TDK

Türk Dil Kurumu (TDK) zor kelimesini yapılan işin sıkıntılı ve güçlükle yapılıp kolay olmayan şeklinde tanımlamaktadır. Sürekli zor sözcüğünü günlük konuşmalarımızda kullanırız bazen bilerek bazen de bilmeyerek zor kelimesinin eş anlamlı yakın kelimelerini kullanırız. Türkçe dilinin zenginliği eş anlamlı kelimelerle daha ön plana çıkıyor ve daha iyi bir konuşma seçeneği sunuyor. Zor eş anlamlı kelimeleri de cümleleriniz içinde kullanabilirsiniz her ne kadar yazılışları farklı olsa da aynı anlama geldikleri için cümlenizin anlam bütünlüğü kaybolmayacaktır.

Zor eş anlam kelimelerini öğrendiniz. Bu kelimenin yerine kullanabileceğiniz anlamı en yakın eş anlamlı kelimeleri artık cümleleriniz içinde kullanabilirsiniz. Daha fazla eş anlamlı kelimeler öğrenmek isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz