2021 - 2022 Yılı Eğitim - Öğretim Yılı 07 Ekim 2022
Eğitimdili
Anasayfa » Genel » Uzak Eş Anlamlısı Nedir?

Uzak Eş Anlamlısı Nedir?

Uzak Eş Anlamlısı Nedir?

Uzak eş anlamlısı günlük hayatımızda merak edilen eş anlamlı kelimelerin başında geliyor. Günlük konuşma dilinde uzak kelimesinin sıklıkla kullanıyoruz. Türkçemiz zengin bir dil olduğu için uzak kelimesinin de eş anlamlı kelimesi vardır. Eş anlamlı kelimelerin yazılışları farklı ancak anlamları aynıdır.

Eş Anlam Nedir?

Türkçede yazılışları farklı ancak anlamları aynı olan kelimelere eş anlamlı kelimeler adı verilir. Anlamdaş kelimeler de denilmektedir. Eş anlamlı kelimeler birbirlerinin yerlerine kullanıldığı için anlatım bozukluğuna yol açmazlar.

Uzak Eş Anlamlısı

Uzak eş anlamlısı Irak kelimesidir. Irak kelimesi uzak kelimesinin yerine kullanılabilir.  Anlamdaş kelimelerin her ne kadar yazılışları farklı olsa da aynı anlamı taşıdıkları için cümlelerde birbirleri yerlerine kullanılabilir.

Uzak Eş Anlamlı Kelimesi

Uzak = Irak

Uzak Eş Anlamlı Cümle Örnekleri 

  • Okul evimize çok uzak olduğu için servisle gidiyorum.
  • Okul evimize çok ırak olduğu için servisle gidiyorum.
  • Eskiden teknoloji çok gelişmediği için, insanlar uzak yerlere develerle gidiyorlarmış.
  • Eskiden teknoloji çok gelişmediği için, insanlar ırak yerlere develerle gidiyorlarmış.

Türk Dil Kurumu (TDK) Uzak Eş Anlamlısı

Türk Dil Kurumu (TDK)’ya göre uzak kelimesinin eş anlamlısı Irak kelimesidir. Türkçe dili oldukça geniş bir dil olduğu için çoğu kelimenin eş anlamlısı vardır, uzak kelimesinin eş anlamlısı ırak kelimesini çok kullanmayız çoğunluğumuz uzak kelimesini kullanır.

Uzak Ne Demek?

Türk Dil Kurumu uzak kelimesinin gidilmesi uzun süren çok ötelerde yer alan yer olarak tanımlamaktadır. Uzak kelimesi Türkçe bir kelimedir. Ancak eş anlamlısı olan Irak kelimesi Arapçadan dilimize geçmiş bir sözcüktür. Bu iki kelime birbiriyle anlamdaş olmuştur.

Uzak Zıt Anlamlısı Nedir?

Uzak kelimesinin zıt anlamlısı yakın kelimesidir. İki kelime birbirlerinin zıt karşılığıdır.

Uzak x Yakın

Uzak Nasıl Yazılır?

Bazı durumlarda eş anlamlı kelimelerin yazımlarında yanlışlık yapabiliyoruz. Hangi kelimenin nasıl yazılacağını Türk Dil Kurumu sözlüklerinde yer almaktır. Kelimelerin doğru yazılışları dili doğru kullanmak adına çok önemlidir.

Uzak kelimesi cümle içinde küçük yazılır.

Eğer uzak kelimesi ile bir cümleye başlıyorsanız ilk baş harfi büyük yazılır.

Uzak Kelimesi Örnekleri:

  • Memleketimin uzak olmasından dolayı yazları gidebiliyorum.
  • Uzak yollardan geldin otur biraz dinlen iyi gelir.

Uzak kelimesi özel bir kelime değildir. Uzak kelimesinin eş anlamlısı olan Irak kelimesi de cümle içerisinde küçük yazılırken, cümleye başlarken büyük yazılır.

Irak kelimesi eski zamanlarda çok kullanılırken günümüzde yaygın olarak uzak kelimesi kullanılmaktadır. Bu yazımızda uzak eş anlamlı kelimesini öğrendiniz. Daha fazla eş anlamlı kelimeleri öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki bağlantıya tıklamanız yeterlidir.

Eş Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz