Eğitimdili

Skolastik Düşünce Nedir? Skolastik Düşünce Hakkında Bilgi

4 sene önce
26 Ocak 2020

Skolastik Düşünce nedir, Skolastik Düşünce hakkında bilgileri öğrenin. Kiliselerin baskıcı ve zorlayıcı düşünce yapılarıyla ilgili olan bir kavramdır. Skolastik düşünceyle ilgili daha çok bilgi öğrenin.

Skolastik Düşünce Nedir? Skolastik Düşünce Hakkında Bilgi

Bu yazımızda skolastik düşünce nedir, skolastik düşünce hakkında bilgi nelerdir? Gibi skolastik düşünceyle ilgili bilgiler vereceğiz.

Skolastik düşünce Ortaçağ döneminde, Avrupa’da bulunan kiliseler halk üzerinde baskı yapıyordu. Bilim ve düşünceye karşı baskıcı bir tavır sergiliyordu. Özgür düşüncenin önüne geçiyor ve bilim adamlarına ve sanatçılarına karşı iyi davranmıyordu. Kilisenin dışında kimse düşüncesini ifade edemiyordu. Aslında skolastik düşünce aslında o dönemin kilisesi tarafından düşünceye karşı çıkılmasıydı.

Katolik kilisesi düşünce olarak çok bağnaz tavırlar sergiliyordu ve özgür düşüncelere karşı çıkıyordu. Araştırma ve incelemeler o dönem yasaktı, kimse bilimsel araştırma yapamıyordu. Kilise sımsıkı doğmatik düşüncelere bağlıydı. Doğmatik düşüncelerin dışında başka bilgiye yer vermiyorlardı.

Skolastik Düşünce Nedir?

Ortaçağ tarihinde, kiliseler İncil’de yer alan esaslara göre davranıyor. Düşüncesini özgür şekilde ifade eden sanatçı ve aydınlara karşı tavır alıp, onları suçluyordu. Skolastik düşünce baskıcıydı ve bilgiye izin vermiyordu. Farklı kişiler tarafından sunulan pozitif bilgiler kilise tarafından reddediliyordu.

Kiliseler aslında bu skolastik düşünce kavramını kendi çıkarları için kullanıyordu, hatta bir zaman sonra İncil’de yazmayan esasları da kendi çıkarlarına göre yazmaya başladılar ve insanlara doğru olan bu diye inandırmaya çalıştılar.

Skolastik düşünce ile kiliseler cennetten toprak satmaya, insanların günahlarını affetmeye, hatta bazı insanları da dinden çıkarmaya başladılar. Ancak o dönem bunlar kiliseler tarafından uydurulmuştu. İnsanlar ortaçağ tarihinde kiliseler tarafından idare ediliyordu ve kimse neyin doğru olduğunu bilemiyordu.

Kiliseler uzun yıllar skolastik düşünceyi kullanmış ve ona göre hareket etmişlerdir. İnsanların bilgilenmelerini ve okumalarını hiç istememişler ve daima karşı çıkmışlardır. Kendilerine karşı oluşabilecek güçleri daima din üzerinden ortadan kaldırmaya çalışmışlardır.

Skolastik düşünce ile ortaçağ karanlığı içerisinde kalınmış ve insanlar baskıcı bir düşünceyle yönetilmiştir. İnsanlar korkutulmuş ve çoğu insan dine karşı tavır almıştır. Skolastik düşünceyle insanlar dar bir dünyada kalmış düşüncelerini özgürce ifade edememişlerdir.

Kısaca skolastik düşünce ortaçağ döneminde kiliseler tarafından İncil’e dayanarak doğmatik bilgileri öne sürmelerine verilen isimdir. Düşünce ve özgürlükler kiliselerin çıkarlarına göre düzenlenmiş ve kısıtlanmıştır. İnsanlar kilisenin dışında başka eserler yazamamış ve okuyamamıştır.

Tarih terimi olarak skolastik düşünce: Ortaçağ döneminde her türlü ilim ve bilime kapalı dine dayalı düşünce. Bu düşünce Rönesans ve Hümanizm hareketleriyle sona erdi.

Sosyal Bilgiler Terimi olarak skolastik düşünce: Ortaçağ Avrupasında ilim ve bilgi de kilisenin hakimiyetini elinde bulundurmasına verilen isimdir.

Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Ortaçağ Avrupası’nda bilgiler çok çabuk ve hızlı bir şekilde yayılamıyordu. Din adamları bilgilerin günah olduğunu varsaydıkları için kapalı bir toplum olmuşlardır ve düşünceler kısıtlanmıştır. Kiliselerinde baskın olmasıyla ortaya çıkmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Ayşe dedi ki:

  Skolastik düşünce hakkında verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.

 2. Rafet dedi ki:

  Skolastik düşünceyle ilgili bilgi sahibi oldum.

 3. Ömer dedi ki:

  10 numara bilgi kaynagı

 4. ekfkfahsdsfs dedi ki:

  Teşekkür ederim ya skolastik düşünce hakkında bilgi sahibi oldum.

 5. söfkld dedi ki:

  skolastik düşüncce evet önemliiii

  1. Cem Türkmen dedi ki:

   . Şu andaki yönetim skolastik düşünceye karşı. Onlar gibi düşünmezsek ya teröristiz ya vatan haini yada dinsiz

   1. rapper dedi ki:

    aynen moruk

Egitimdili.com Tüm hakları saklıdır. ©2022