2021 - 2022 Yılı Eğitim - Öğretim Yılı 07 Ekim 2022
Eğitimdili
Anasayfa » Genel » Sınav Eş Anlamlısı Nedir?

Sınav Eş Anlamlısı Nedir?

Sınav Eş Anlamlısı Nedir?

Sınav eş anlamlısı nedir? Sınav kelimesinin eş anlamı sürekli merak ediliyor. Gündelik hayatımızda sınav kelimesi çok yoğun olarak geçmektedir, ülkemizde sınav oldukça fazladır ve öğrenciler tarafından sürekli bu kelime kullanılır.

Eş anlamlı kelimeler yazılışları farklı ancak anlamlı aynı olan kelimelerdir. Eş anlamlı sözcüklere aynı zamanda anlamdaş veya sesteş sözcükler olarak kabul edilir. Türkçe dili oldukça zengin ve güçlü bir dildir. Güze dilimizi doğru ve yanlış olmadan kullanmak önemlidir. Eş anlamlı sözcüklerden biri olan sınav kelimesinin eş anlamlısı nedir? Gibi soruların cevaplarını örneklerle açıklayacağız.

Sınav Eş Anlamlısı Nedir?

Ülkemizde sınavlar oldukça fazladır ve sınav türlerinden dolayı öğrenciler sürekli sınav sözcüğünü kullanmaktadır. Bu başlık altından sınav sözcüğünün eş anlamlısını öğreneceksiniz.

Sınav eş anlamlısı İmtihan sözcüğüdür. 

İmtihan sözcüğü çok bilinmiyor sıklıkla sınav kelimesini kullanıyoruz ancak eş anlamlı kelimeler anlamları aynı ancak yazılışları farklı kelimelerdir.

Türk Dil Kurumu (TDK) sınav sözcüğünü kişinin bilgi derecesini anlamak, ölçmek için yapılan test olarak tanımlamıştır. Sınav sözcüğünün  eş anlamlısı imtihan sözcüğü çok kullanılsa da bu sözcük yerine İmtihan, yoklama, test  kelimeleri de  kullanılabilir ancak anlam bakımından sınav kelimesinin en iyi eş anlamlısı imtihan sözcüğüdür.

Kelimelerin hepsinin yazılışları farklı olsa da anlamlı aynıdır. Bu sözcükleri birbirlerinin yerlerine kullanabilirsiniz, kullandığınız zamanlar cümlelerde anlatım bozukluğu ve anlam kaybı yaşanmaz. Bunlarla ilgili cümle örnekleri aşağıda yer almaktadır.

Sınav Eş Anlamlısı Örnekleri

  • Yarın sınav da hangi konular çıkacak?
  • Yarın imtihan da hangi konular çıkacak?
  • Sınavın sonucu haftaya açıklanıyormuş.
  • İmtihanın  sonucu haftaya açıklanıyormuş.
  • Dün yapılan yoklama çok zor geçti.
  • Dün yapılan sınav çok zor geçti.

Yukarı da yer alan cümlelerde sınav sözcüğünün eş anlamlısı olan imtihan sözcüğü birlikte kullanılmıştır. Her ne kadar yazılışları aynı olsa da anlamları olan bu kelimelerden Sınav sözcüğü Türkçe kökenlidir. Ancak imtihan sözcüğü ise Arapça kökenlidir. Kökenleri farklı olsa da aynı anlama geldiği için Sınav – İmtihan kelimeleri aynı eş anlamlı oldukları için cümlelerde birbirlerinin yerine kullanılabilir, kullanıldıkları cümlelerin anlamları hem bozulmayacak hemde anlatım bozukluğu olmayacaktır.

Sınav eş anlamlısı, sınav sözcüğünün eş anlamlı kelimesinin imtihan olduğunu öğrendiniz. Eğer daha fazla eş anlamlı kelimeleri öğrenmek isterseniz aşağıda bulunan eş anlamlı kelimeler linkine tıklayıp farklı eş anlamlı kelimeleri öğrenebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz