2021 - 2022 Yılı Eğitim - Öğretim Yılı 07 Ekim 2022
Eğitimdili
Anasayfa » Genel » Nüfusu 2000 den Az Olan Yerleşim Birimi

Nüfusu 2000 den Az Olan Yerleşim Birimi

Nüfusu 2000 den Az Olan Yerleşim Birimi

Nüfusu 2000 den az olan yerleşim birimi köy olarak adlandırılır. Ülkemizde 2000 nüfusun altında olan yerler köy olarak kabul edilmektedir. Eğer köyden de küçük bir yer olursa burası mezra olarak isimlendirilir.

Ülkemizde idari işlerin ve teşkilatlanmanın kolay olması için nüfusa göre il, ilçe, belde, mahalle ve köylere göre bölümler ortaya çıkmıştır. Özellikle nüfus sayısı ve gelişmişlik seviyesi bu bölgelerin idari yapısını değiştirmiştir.

Nüfusu 2000 den Az Olan Yerleşim Birimi

Devlet tarafından nüfusu 200 den az olan yerleşim birimi köy olarak kabul edilmektedir.

Köyler nüfusu 2000 binden az yerleşim yerlerinden biridir. Ülkemizde idari anlamda en küçük yerleşim birimidir. Türkiye’de 18.335 köy bulunmaktadır. Köylerden şehirlere yapılan göçler nedeniyle köylerdeki nüfus azalmıştır.

Köylerin temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Köy kanununa göre yabancı uyruklu kişiler köyde mülk satın alamazlar. İç İşleri Bakanlığı’nın izni olmadan oraya yerleşemezler.

Köy muhtar tarafından yönetilir. Köy muhtarı her 5 yılda bir seçilir. Köyde görev yapan öğretmen ile köy imamı ihtiyar heyetinin tabii üyesidir.

5442 sayılı kanuna göre köyler, bucak ve kasabalara bağlıdır.

nüfusu 2000’den az olan yerleşim birimi 3 harfli

Nüfusu 200’den az olan yerleşimi birimi KÖY olarak adlandırılır. Bu durumda köy 3 harfli bir kelimedir.

Mezradan sonra en küçük yerleşim birimi nedir

Nüfusu 2000 den az olan yerleşim birimi köy olarak adlandırılırken, köyden daha düşük nüfuslu yerler ise mezra olarak adlandırılır. Mezralar köyden küçük sürekli kırsal yerleşmelerdir. Bazı internet sitelerinden mezradan sonra en küçük yerleşim birimi köy olarak adlandırılmış ancak bu bilgi doğru değildir. Mezralar köylerden de küçük bir kaç evin bulunduğu yerleşimlerdir.

Mezralardan sonra en küçük yerleşim birimi yoktur. Ancak mezralardan büyük yerleşim birimi köylerdir.

İlçeden büyük yerleşim birimi

İlçelerin birleşimiyle iller oluşur. İlçelerden büyük yerleşim birimi illerdir. Bir yerin il olmasında nüfus yoğunluğu ve gelişmişliği önemlidir. En büyük yerleşim yeri ülkedir. Ülkeden bahsetmişken Türkiye hangi kıtada bunu öğrenmek için aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız.

Türkiye Hangi Kıtada

Mahalle < Köy < Kasaba < Belde < Bucak < Semt < İlçe < İl < Ülke

Nüfusu 2000’den fazla olan yerleşim birimi

Köy kanuna göre nüfusu 2.000 ila 20.000 arasında olan yerler kasaba olarak adlandırılır. Ancak bazen nüfus sayısı çok önemli olmayabiliyor. Büyüklük ve konumlarına göre köy, mahalle, belde veyahut ilçe merkezi olarak farklı idari statülerde bulunurlar.

Köyden büyük ilçeden küçük yerleşim yerine ne denir

Köyden büyük ilçeden küçük yerleşim yerleri kasaba olarak adlandırılır. Kırsal özelliklerini tamamen kaybetmediği için ilçe olarak kabul edilmez. Belli bir oranda ticaret ve sanayi faaliyetleri olduğu içinde köy olarak adlandırılmaz. Köy kanuna göre nüfusu 2.000 ila 20.000 arasında olan yerler kasaba olarak adlandırılır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz