Milletvekili Olmanın Şartları Nelerdir? Nasıl Olunur?

Milletvekili olmanın şartları nelerdir? Nasıl milletvekili olunur? 2019 Milletvekili seçilme şartları nelerdir? Milletvekili olma ücreti ne kadar? Milletvekili olmak için ne okumak gerekir? Gibi bütün sorularının cevabını bulabilirsiniz.

Milletvekili olmanın şartları konusunda bazılarımız pek bilgi sahibi değil, Milletvekili olmanın şartlarını net bir şekilde yazdık. Bilindiği üzere Milletvekili seçimle göreve başlar. Belli bir partiden aday olur ve aday olduğu ilde yeterli bir oy potansiyeli olursa seçilebilir. Ancak Milletvekili adayı olmadan önce gerekli şartları taşımak gerekir. Milletvekilliği önemli bir görevdir. Halkı meclis de temsil etme olanağı taşır. İşte Milletvekili olmanın şartları bu şartları yerine getiren her Türkiye vatandaşı Milletvekili adayı olabilir.

Milletvekili Olmanın Şartları

Milletvekili olma şartları aşağıda yer almaktadır. Bu şartlar anayasamızın  76. Maddesinde de yer almaktadır. 

 • 25 yaşını doldurmuş olmalısınız. (2017 yılında yapılan referandumla 25 yaş şartı 18 yaşına indirilmiştir.)
 • Türk vatandaşı olmalısınız.
 • En az ilkokul mezunu olmak. (Milletvekili olabilmek için ne okumak gerekir sorusununda cevabını vermiş olduk. İlkokul mezunu olmak yeterlidir.)
 • Askerlik hizmetini yapmış olmak.
 • Kısıtlı olmamak (Ancak Meclis de bulunan engelli milletvekillerimiz bu madde kapsamı içerisine girmemektedir.)
 • Kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak.
 • Taksirli suçlar hariç, toplam bir yıl veya daha fazla hapis ile ağır hapis cezası almamış olmak.
 • Yüz kızartıcı suç işlememiş olmak; kaçakçılık, resmi ihale ile alım satımlara fesat karıştırmamış olmak.
 • Devlet sırlarını açığa vurma, ideolojik veya anarşik eylemlere katılıp bu suçlardan birinden hüküm giymemiş olmak.

Bu şartları yerine getiren her Türk vatandaşı Siyasi partiden aday olabilir. Ayrıca isterse kendi bağımsız aday olarak da seçime katılabilir.

Milletvekili Nasıl Olunur?

 • Siyasi partiden aday olacak olan adaylar seçimden önce siyasi partilere adaylık için başvuru yaparlar. Adaylık başvurusu için her siyasi parti belli bir ücret belirlemektedir. Bu ücret başvuruda sizden talep edilir. Bu başvuru ücretleri kadın ve engellilerden alınmaz.
 • Ücretin yanında bazı başvuru evrakları istenir. Bu süreçten sonra adaylığın kesinleşmesi beklenir.
 • Milletvekili adaylarının bir kısmı ön seçimle belirlenirken, bir kısmı da üst yönetim veya liderler tarafından belirlenmektedir.
 • Eğer siyasi parti değil de bağımsız aday olacaksanız, öncelikle bulunduğunuz ildeki İl Seçim Kurulu Başkanlığı’na giderek, başvuru belgelerini, talep edilen ücreti ve adaylık koşullarına uyduğunu bildiren bir yazıyı teslim edersiniz. Kurul tarafından başvurunuz onaylanırsa, Yüksek Seçim Kurulu’na bilgileriniz gider.
 • Yüksek Seçim Kurulu (YSK), partilerden gelen listeler ve İl Seçim Kurul Başkanlıkları’ndan gelen bağımsız aday isimleri ile beraber geçici listeleri açıklar. Daha sonrasında 2 günlük bir itiraz süresi verilir. 2 gün sonrasında listeler kesin olarak açıklanır.
 • Bu listelerde bulunan milletvekilleri seçilebilmek için reklam, tanıtım ve miting programları yaparlar. Seçim günü belli bir oy potansiyeline erişen siyasi partiler veya bağımsız adaylar milletvekili seçilir ve görevine başlar.
 • Seçilen adaylar seçildiklerine ait tutanaklarla, mazbatalarını alır ve rozetlerini takarak resmi görev sürecine başlarlar.
BAKINIZ  Yüksek Mahkemeler Nelerdir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 28 YORUM
 1. isimsiz dedi ki:

  Ben buÿnce mıletvekılı olcm

 2. Ayhan dedi ki:

  hacı tamamda yani hangi sınavlara girmemiz gerekiyor vvs. ?
  ilkokul ezunu demişsiniz birde..

  1. Ahmet dedi ki:

   Herhangi bir sınava girmeniz gerekmiyor. İlkokul mezunu olan herkes milletvekili şartlarını taşıyorsa doğrudan aday olabilir.

  2. İsimsiz dedi ki:

   en az ilkokul mezunu olsan yeter ve artık eskiden yaş kısıtlaması 25’ti şimdi ise en az 18 yaşında olman gerek yaş kısıtlaması 7 yaş daha az oldu bunuda yapan Sayın Cumhur Başkanımız Sayın Recep tayip Erdoğan Sayesinde 25 yaştan 18 yaşa indirildi Millet Vekili Adayı olmak İçin.

 3. Bayram dedi ki:

  Peki nekadar bir para yatırılması gerekiyor bağımsız adaylık için yada x bir parti için??

  1. Ahmet dedi ki:

   150 bin liraya kadar çıkabiliyor. Tabii bunun altı olma ihtimali de var.

 4. fatma dedi ki:

  150 bin lira olmamalı daha hesaplı olabilirdi.

  1. Zeki dedi ki:

   Erkek adaylar 6 bin tl kadın adaylar 2.500 tl gibi bir ücret talep ediliyor. Engelli vatandaşlarımızdan ücret talep edilmiyor.

 5. Rabia dedi ki:

  Lise son sınıftayım aday olabilir miyim

  1. Mesut dedi ki:

   Tabii kardeşim.

 6. Mehmet karabacak dedi ki:

  Bende millet vekili olmak istiyorum ilk okul mezunuyum %63 ankara gata askeri hastanesinden ortopedi raporum var benim patilere para ödemem gerekiyormu yoksa engellimioluyorum bana cevap yaza bilirmisiniz

  1. Ahmet dedi ki:

   Evet olabilirsiniz bin lira ücret alıyorlar.

 7. Şermin kaya dedi ki:

  Bende aday olmak istiyorum bunun için ilk olarak nereye başvuru yapmamız gerekiyor. İmam Hatip lisesi mezunuyum. Açık öğretim fakültesi öğrencisiyim.34 yaşındayım.

  1. Ahmet dedi ki:

   Aday olacağınızı ilgili partinin genel merkezine giderek başvuru yapabilirsiniz. Genel merkezler Ankara’da

 8. filiz uyan dedi ki:

  Ak partiye üyeyim. Millet vekili olmak için başvursam kabul olunur mu? % 40 engelliyim. Hem eskiden engellilerden ücret talep edilmiyordu. Neden şimdi. Kasada açık var sanırım.

 9. Sema.. dedi ki:

  Yazıyor ya hani kadınlar dan para alınmaz diye bu bağımsız aday olanlardan da mı alınmaz

 10. zilan dedi ki:

  İki sorum olacak;
  Milletvekili oldugumuzu nasıl öğrenecez?
  Milletvekili başvurumu kimle yaparım

 11. Avni Yusuf Körün dedi ki:

  Bağımsız aday olmak istiyorum , evrak ücretleri ne kadar tutar? Evrak haricinde bir harç ödüyor muyuz? Yirmi(20) yaşındayım üniversite öğrencisiyim askerlik sorun teşkil ediyor mu?

 12. Sedat Yalçın dedi ki:

  İyi günler 15 Temmuz gazisiyim milletvekili olup hizmet etmek istiyorum sizce bi mahsuru veya sorun çıkar mı ? Teşekkür ederim

 13. Ayda dedi ki:

  Peki diyelim ki ben hicralık oldum karttan veya felefondan yinede aday olabiliyormuyum

  1. Mehmet dedi ki:

   Evet olabilirsiniz milletvekili olduktan sonra o borçlar otomatik olarak kapanıyor eğer meclis başkanlığı görevini yaparsanız ki sizde o kapasite mevcut (icra ya hicra telefona felefon demenizden) bu yüzden telefon faturası odemiyorsunuz üstüne birde limitsiz kredi kartı sahibi oluyorsunuz kredi kartı borcu çok gelir ise bir gece de zam yaparsınız kendinize gecmise dönük toplu alarak aldığınız para ile kapatırsınız sıkıntı yok ama nereden aday olacağınızı söyleyin de yanlışlıkla oy vermeyelim

 14. Fatma Bağlan dedi ki:

  Bende aday olmak istiyorum yaş 35 imam hatip lise okudum

 15. Hakan dedi ki:

  Yavrucuklar okudugunuzu anlamamışsınız vekil olucam diyosunuz siz gidin herya gibi gezin siyasi görüş kitaplarlarla tarihlerle olay ve zaman örgüsüyle kazanılır sizde bunlar yok bilgisiz bir nesilsiniz.

  1. Yusuf İBRAHİMOĞLU dedi ki:

   Bize hayat dersi verme kıymetlı dostum, bu ülkede yaşayıp 18 yaşına gelmiş herkes bu ülkenin meclisinin vekili olcak kapasitede olduğunu düşünüyorum.Zira atalarımız 19 yaşında istanbulu feth etmiş saygılarımla

   1. Seçmen dedi ki:

    Arkadaşlar eğer herhangi bir partiden milletvekili olmak istiyorsanız önce o partiye üye olacaksınız sonra parti içinde aktif olarak çalışmanız lazım. Çalışmalarınız veya projeleriniz ve birazda parti içinde popülerliğiniz var ise belirli bir ücret ödeyerek Milletvekili aday adayı olursunuz. Daha sonra parti içi ön seçim veya direk genel başkanın hazırladığı listeye girip Mv. adaylığınızı kesinleştirmeniz gerekmektedir. Artık aday adayı değil Milletvekili adayı olursunuz. Daha sonra seçimleri partinin aldığı oy oranına göre, listede ki sıralamanızda tutarsa Milletvekili olmuş olursunuz. Kısaca bir örnekle, X şehrinde 1 milyon seçmen var ve siz Milletvekili adaylığı listesinde 3. sıradasanız. Partiniz 400 bin ay aldı diyelim. X şehrinden 4 tane milletvekili çıkarmış olur ve sizde 3. sırada olduğunuz için milletvekili seçilmiş olursunuz. Rakamlar örnek olsun diye gösterdim şehirden şehre farklılıklar gösterir. Yani partiden aday olmak isteyenler öyle parayı verdim aday oldum diye olmuyor önce aday adayı olacaksınız sonra aday olup listede üst sıralarda bir yer kapmaya çalışacaksınız sonrası seçimlere kalmış. Ama bağımsız olarak girenler için böyle bir sıkıntı yok.

 16. Birisi dedi ki:

  Çok mantıksız bir şey bu hem 18 yaş sınırı var hemde askerliğini yapmış olacak 18 yaşındaki birinin askerliğini bitip gelmesine 2 yıl falan var çok ama çok saçma bir sistem hükümet kaynaklı tabi…

 17. SEFA SOYLU dedi ki:

  BEN POLİS OLUP DAHA SONRADA MİLLETVEKİLİ OLMAYI HEDEFLEDİM POLİS OLDUKTAN SONRA ADAY OLMAK İÇİN POLİSLİKTEN İSTİFAMI ETMEM GEREKİR YOKSA MİLLET VEKİLİ OLDUKTAN SONRAMI İSTİFA ETMEM GEREKİR BİRDE BEN KAZANAMADIM DİYELİM POLİSLİĞE GERİ DÖNEBİLİRMİYİM. DÖNEMEZSEMDE MİLLET VEKİLİ ADAYLIĞINA TEKRAR BAŞVURA BİLİRMİYİM CEVAPLARSANIZ ÇOK SEVİNİRİM…..

 18. Cansu dedi ki:

  Ben büyüyünce kesinlikle millet vekili olmak istiyorum