2020 LGS Türkçe Konuları

2020 LGS Türkçe Konuları

7.sınıftan 8. sınıfa geçen öğrenciler yaz tatillerini değerlendirmek için şimdiden LGS sınavına çalışamaya başladı. LGS’de önemli derslerden biri olan Türkçe’ye ilişkin LGS Türkçe konuları ve soru dağılımları hakkında araştırmalar yapmaya başladılar. Bizlerde 2019 yılında yapılan LGS sınavındaki Türkçe sorularını ve soru dağılımlarıyla birlikte MEB uyumlu LGS Türkçe konuları adlı bir rehber yazısı oluşturduk.

8. sınıf öğrencilerimiz LGS Türkçe dersine çalışırken hangi konulara ağırlık vereceklerini bilecek ve ona göre çalışma programı hazırlayacaklardır. Türkçe konuları tamamen 2020 LGS’ye göre hazırlanmış olup, hangi konulardan ne kadar soru çıkıyor gibi detaylara da yer verilmiştir. LGS Türkçe soruları tamamen 8. sınıf müfredatına dayalıdır öğrencilerin 8. sınıfta Türkçe dersini iyi dinleyip konuları çok iyi şekilde öğrenmeleri gerekir.  Yazımızı çok uzatmadan 2020 LGS Türkçe konuları neymiş onları öğrenelim.

2020 LGS Türkçe Konuları Nelerdir?

Bütün konular 6. 7. ve 8. sınıf Türkçe konularına göre düzenlenmiştir. MEB kitaplarına uygundur ve öğrenciler bu konulara uygun Türkçe ders planını oluşturabilirler.

LGS Türkçe KonularıSoru Dağılımları
Sözcükte Anlam3 civarı soru çıkmaktadır.
Cümlede Anlam2-3 civarında soru çıkıyor.
Paragrafta Anlam7-8 civarında soru çıkıyor ve bol bol kitap okumalısınız.
Yazım Noktalama İşaretleri1 civarında soru çıkmaktadır.
Ses Bilgisi1 civarı soru çıkmaktadır.
Yazım Kuralları (İmla)1 civarı soru çıkmaktadır.
Fiilimsiler (Eylemsi)1 civarı soru çıkmaktadır.
Cümlenin Ögeleri1 civarı soru çıkmaktadır.
Fiil Çatısı1 civarı soru çıkmaktadır.
Cümle Çeşitleri1 civarı soru çıkmaktadır.
Anlatım Bozuklukları1 civarı soru çıkmaktadır.
Yazı Türleri1 civarı soru çıkmaktadır.
Söz Sanatları1 civarı soru çıkmaktadır.

2020 LGS Türkçe Konuları Hakkında Bilgiler

LGS sınavı 2 oturum şeklinde yapılan bir merkezi sınavdır. İlk oturumunda Türkçe dersinden 20 soru gelmektedir ve sınav içerisinde ağırlığı en fazla olan derslerden biri de Türkçe’dir. 2020 yılında LGS’ye girecek öğrencilerin dikkat etmesi gereken noktalar vardır vereceğimiz detaylara uygun bir şekilde çalışan öğrenciler Türkçe de sorulan bütün soruları doğru bir şekilde yanıtlayabilirler.

  • MEB LGS sınavında paragraf sorularına ağırlık veriyor ve paragraf sorularında takılmamak için bolca kitap okuyup paragraf testleri çözmelisiniz.
  • 8. sınıf Türkçe ders kitabında bulunan etkinlikleri ve soruları takip edip, dersi derste dinlemelisiniz.
  • Yazın noktalama işaretleri, yazım yanlışı soruları öğrencileri zorlayan soruların başında geliyor, bundan dolayı bu konulardan bolca soru çözmeyi ihmal etmeyiniz.
  • Türkçe sınavda ağrılığı fazla olan bir sınav olduğundan dolayı pratik yapmayı unutmayın.
  • 6. 7. ve 8. sınıfta Türkçe konularını sürekli aldığınız için konuları hatırlamakta zorluk çekmeyeceksiniz, en güzeli de budur.

LGS’ye Kaç Gün Kaldı?

Sınava hazırlanan öğrencilerimiz içinde LGS geri sayım aracı oluştufuk, sınava kaç gün kaldığını öğrenmek isteyen öğrenciler oluşturmuş olduğumuz geri sayacım aracı ile LGS’ye kaç gün kaldığını öğrenebilirsiniz. Aşağıya da gerekli yazı linkini de bıraktık.

BAKINIZ  LGS'ye Kaç Gün Kaldı? 2020 LGS

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.