2021 - 2022 Yılı Eğitim - Öğretim Yılı 07 Ekim 2022
Eğitimdili
Anasayfa » Genel » Kelime Eş Anlamı Nedir?

Kelime Eş Anlamı Nedir?

Kelime Eş Anlamı Nedir?

Kelime eş anlamı en çok merak edilen eş anlamlı kelimeler arasında yer alıyor. Kelimeler olmadan cümleler oluşmuyor ve kelime tek başına kullanılabilir bir ses topluluğu olarak tanımlanıyor. Kelime eş anlamı ayrıca canlı ve cansız varlıkları nitelendirme, bir işi bir eylemi ifade etmek için kullanılır. Türkçe dilinde kelimeler önemli yer tutar ve Türkçe’nin temelini oluşturur.

Kelimenin eş anlamlısı çok yaygın olarak bilinmemektedir ve kelime denilince insanın aklına hemen eş anlamlısı gelmez. Bu yazımızda sizlere kelime sözcüğünün eş anlamlısının ne olduğunu yazacağız ve artık eş anlamlı kelimesini öğreneceksiniz. Eş anlamlı kelimeler yazılışları farklı ancak aynı anlam taşıyan kelimelerdir.

Kelime Eş Anlamı Nedir?

Kelime Eş Anlamı : Kelime eş anlamı sözcüğünün eş anlamlısı Sözcük kelimesidir. 

Yukarıda gördüğünüz gibi kelime eş anlamını sözcük olarak ifade ettik. Eş anlamlı kelimelerin yazılışları farklı ancak aynı anlama geliyor, cümlelerde bu eş anlamlı sözcükler kullanıldığı zaman anlatım bozukluğu olmaz ve anlam bütünlüğü asla bozulmaz. Her iki kavramda aynı anlam ifade ettiği için birbiri yerine kullanılabilir.

Gündelik hayatımızda kelime ve sözcük kavramlarını sıklıkla kullanıyoruz ve farkında olmadan iki kavramın eş anlamlısını da aynı cümle içerisinde de kullanabiliyoruz. Türkçe’nin ne kadar zengin bir dil olduğununda kanıtı bu Türkçe’mizi güzel kullandığımızda eş anlamlı sözcüklerde bunu destekliyor.

Her iki kavram Türkçe’den dilimize geçmemiştir. Sözcük kavramı Türkçe kökenli olurken, kelime kavramı ise Arapça kökenlidir. Her iki kavramda birbiri yerine  kullanılıp aynı anlamı taşımaktadır. Kelime eş anlamı yerine sözcük kullanıldığında herhangi bir sorun olmayacak ve cümlenin anlam bütünlüğü bozulmayacaktır.

Kelime Eş Anlamı Örnek Cümleler

Kelime sözcüğünün eş anlamlısı sözcük kavramı olduğunu belirttik. Bu kavramlarla ilgili örnek cümleler ile daha iyi öğreneceksiniz.

  • Türkçe oldukça zengin bir dil olduğu için çok sayıda kelime bulunur.
  • Türkçe oldukça zengin bir dil olduğu için çok sayıda sözcük bulunur.
  • Kelimeleri doğru yerde kullanmak çok önemlidir.
  • Sözcükleri doğru yerde kullanmak çok önemlidir.
  • Onun bana söylediği kelimeler çok zoruma gitti.
  • Onun bana söylediği sözcükler çok zoruma gitti.

Kelime Sözcüğünün Eş Anlamlısı TDK

Türk Dil Kurumu (TDK) kelime sözcüğünün eş anlamlısını Sözcük kelime olduğunu belirtmiştir. TDK’ya göre kelime ses grupları ve manalı ses anlamına gelmektedir. Kelimenin sadece 1 adet eş anlamlısı bulunmaktadır. Yakın anlamı, anlamdaşı Sözcük kavramıdır. 

Eş anlamlı kelimelerin daha fazlasını öğrenmek isterseniz aşağıda bulunan eş anlamlı kelimeler linkine tıklamanız yeterlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz