Burundi Hakkında İlginç 10 Gerçek

Burundi’de zenginlik, büyük ölçüde sığır cinsinden ölçülüyor.

Burundi Hakkında İlginç 10 Gerçek

Burundi CumhuriyetiOrta ve Doğu Afrika’nın Büyük Göller bölgesinde yer almaktadır.  Tanzanya, Ruanda ve DRC’yi sınırlayan karasal bir devlettir. Burundi yaklaşık 10.745 mil kareye sahip alandır ve 9.8 milyon nüfusa sahiptir. Tutsi, Hutu ve Twa halkı ülkede en az 500 yıl yaşadı.  Burundi 20. yüzyılın başlarında Almanya tarafından sömürge haline getirilmişti. Ülke 1962 yılında bağımsılığını kazandı. O dönem krallıkla yönetilen ülke, darbeler, suikastlar ve bölgesel istikrarsızlıklardan dolayı 1966 tarihinde tek partili cumhuriyet yönetimine geçti. Ülke 1970’lerde ve 1990’larda iç savaşlar ve soykırımlarla karşı karşıya geldi.

Burundi halkının büyük çoğunluğu kırsal kesimlerde yaşamaktadır. Nüfusun sadece %13’ü şehirlerde yaşamaktadır. Zayıf altyapıya sahip olan ülke gelişmekte olan ülke konumundadır. Ülkede değerli üç park olan Kibira, Rusuzu ve Ruvubu Milli Parkları toprak erozyonu, ormansızlaşma ve habitat kayıplarından dolayı tükenme noktasındadır.

Yoksulluk, zayıf altyapı, yolsuzluk, eğitim ve sağlık hizmetlerine yetersiz erişim, yetersiz beslenme, siyasi istikrarsızlık ve işsizlik, Burunyalıların karşılaştığı başlıca sorunlardır. 2018 yılında, Dünya Mutluluk Raporu, ülke vatandaşlarını dünyadaki en mutsuz insanları olarak ilan etti. yetersiz beslenme, siyasi istikrarsızlık ve işsizlik, Burunyalıların karşı karşıya kaldığı ana sorunlardır.

Burundi Hakkında İlginç Gerçekler

En Fakir Ulus Olimpiyat Unvanını Kazanacak

Venuste Niyongabo, Atlanta, Georgia’daki XXVI Yaz Olimpiyat Oyunları sırasında Olimpiyatlarda altın madalya kazanan ilk Burundi vatandaşı olan 5.000 metrelik altın madalyayı kazandı. Burundi, Olimpiyat şampiyonluğu kazanan en fakir ülke oldu ve Arjantin, Hindistan, Meksika ve Tayvan’ın üstündeki seriyi bitirdi.

BAKINIZ  Türkiye'nin Ovaları Konu Anlatımı

Gustave Devasa Adında Adam Yiyen Timsah Burundi’den

Gustave Burundi’de muazzam bir timsah. O 18 feet ve 2.000 pound üzerinde dünyanın en büyük timsahı olduğuna inanılıyor. Gustave, Ruzizi Nehri kıyıları ve 300’den fazla kişiyi öldürdüğüne inanılan Tanganika Gölü’nün kuzey kıyıları boyunca terör saldıracak. Henüz yakalanmamasına rağmen, halk tarafından birkaç kez alıntılandı. Nil timsahlarının 100 yaşına kadar yaşayabileceği düşünüldüğünde timsah 64 yaşında ve ortanca yaş civarında.

Yüksek Nüfus Yoğunluğu

Burundi küçük ama yoğun nüfuslu bir ülkedir. Hawaii eyaletinden biraz daha küçüktür ama nüfusun sekiz kat daha fazladır. Dünyadaki en yoğun nüfuslu 20’inci ülkedir. Ülkede bir dönümden daha fazla alana sahip olan insanların sayısı oldukça azdır, bu da ülkeyi beslemek için sürdürülebilir tarım uygulamalarını zorlaştırır.

Burundi Şiddetli Kötü Beslenmeyle Karşı Karşıya

Burunyalıların çoğunluğu yumru köklerine ve nişastalı tahıllara güveniyor. Mısır temel besinleridir. Hutu, nüfusun% 80’ini oluşturuyor, ancak kültürleri, hayvancılık yapmayı önermiyor ve bu nedenle bitki temelli gıdalarla besleniyorlar. Bu, diyetlerinde daha az protein olması, ülkeyi yetersiz beslenmeye ve kuvaşiorkor’a  maruz bırakması anlamına geliyor.

Burundi’de Sığır Servet Olarak Kabul Edilir

Burundiyenler sadece et ve süt için değil, inekler geleneksel olarak bir servet gösterisi olduğu için ineklerini severler. Ekonomik durumunuz ne olursa olsun, bir ineğiniz olduğu sürece, o zaman Burundi’de zengin bir insansınız. Ne kadar çok ineğiniz varsa, sosyal statünüz o kadar iyidir.

Yerli Halk Ülkede Azınlıktır

Burundi, modern sınırları eski krallıklara benzeyen az sayıda Afrika ülkesinden biridir. Twa halkı orijinal yerleşimcilerdir ancak şu anda nüfusun %1’inden azını oluşturmaktadır. Hutular yaklaşık 500 yıl bu bölgeye önce geldiler ve %85’ini oluştururken, Tutsiler daha sonra geldiler ve %13’ünü oluşturdular.

BAKINIZ  Dünyanın En Büyük Gölü Nedir?

Burundi’de Bira ve Saman Kültürü

Burundianlar, diğer geleneksel Afrika ülkelerde olduğu gibi geleneksel alkollü içecekleri severler. Geleneksel bira, dairesel şekilde oturarak ve merkeze bir tencereye koyularak içilir. Bir düzineden fazla insan demliği yudumlamak için pipet kullanıyor. Bu alışkanlık modern kuşağa geçti ve içecek içerken çubuk kullanan insanlar bulmak yaygındır.

“Ubumwe, Ibikorwa, Iterambere”

Bu ulusal slogan “Birlik, İş, İlerleme” anlamına gelir, ancak ironik bir şekilde, birlik ve ilerleme bağımsızlıktan bu yana zor olmuştur. Ülke, siyasi ve etnik hatlara bölünmüş ve çoğunluğa Hutular azınlıklara hakim durumda. Tarım, işgücünün yaklaşık% 80’ini oluşturuyor, ancak önemli bir ekonomik etki yaratmayan geçimlik bir düzeyde uygulanmaktadır.

İnternet Erişimi Çok Kötü

Son 10 yılda, Burundi nüfusunun yaklaşık %1.2’si internete girebildi. Rakam yaklaşık% 4,5 oranında dört katına çıkmasına rağmen, bu rakam kıta ortalaması% 39, küresel ortalaması ise% 53 olarak bulundu. Burunyalıların çoğunun mobil ağa erişimi yokken, internet kafeleri nüfusun% 80’inin kırsal bir ortamda yaşadığı bir ülkede bulunan kasaba ve şehirlerle sınırlı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.