Eğitimdili

Asya Kıtasında Kaç Ülke Var?

3 sene önce
22 Eylül 2019
Asya Kıtasında Kaç Ülke Var?

Bu yazımızda Asya kıtasında kaç ülke var? sorusunun cevabını öğreneceğiz. Özellikle öğrenciler ve coğrafyaya ilgi duyan kişiler tarafından araştırılan bu soruya resmi belgelere dayanılarak cevaplar vereceğiz. Asya kıtasında bulunan tüm ülkeleri öğreneceğiz.

Asya Kıtasında Kaç Ülke Var?

Asya önemli kıtalardan biridir ve Asya kıtasında toplam 48 ülke bulunmaktadır. Asya kıtasında bulunan bazı ülkeler teknik olarak Avrupa kıtasında da yer almaktır.

Asya hem nüfus olarak hemde toprak bütünlüğü olarak dünyanın en büyük kıtasıdır. Kıta 4.164 milyar nüfusu 17.212 milyon mil karelik bir alanı kaplamaktadır. Asya, 48 ülkeden ve BM üyesi olmayan 6 devletten ve 6 bağımlı bölgeden oluşmaktadır.

Asya Kıtasında Bulunan Ülkeler

SıralamaAsya Ülkeleri
1Afganistan
2Ermenistan
3Azerbeycan
4Bahreyn
5Bangladeş
6Butan
7Brunei
8Kamboçya
9Çin
10Kıbrıs
11Doğu Timor
12Gürcistan
13Hindistan
14Endonezya
15İran
16Irak
17İsrail
18Japonya
19Ürdün
20Kazakistan
21Kuveyt
22Kırgızistan
23Laos
24Lübnan
25Malezya
26Maldivler
27Moğolistan
28Myanmar
29Nepal
30Kuzey Kore
31Umman
32Pakistan
33Filipinler
34Katar
35Suudi Arabistan
36Singapur
37Güney Kore
38Sri Lanka
39Filistin Devleti
40Suriye
41Tacikistan
42Tayland
43Türkiye
44Türkmenistan
45Birleşik Arap Emirlikleri
46Özbekistan
47Vietnam
48Yemen

Asya Coğrafyası

Rusya’nın Franz Josef Bölgesi’nde yer alan Fligely Burnu, Asya’nın en kuzey noktasıdır. Asya’nın en güney noktası, Panama Adası, Endonezya’da bulunuyor. Rusya’daki Büyük Diomede kıtanın en doğu noktası iken, Türkiye’nin Cape Baba kıtanın en batı noktasında yer almaktadır. Asya, Nepal-Çin sınırında yer alan Everest Dağı’ndaki en yüksek zirveye ev sahipliği yapmaktadır. Asya’daki en uzun nehir, 3.915 mil uzunluğundaki Çin’in Yangtze Nehri’dir.

Asya’nın En Büyük ve En Küçük Ülkeleri

Bölgelere göre dünyanın en büyük ülkelerinden bazıları Asya’da bulunmaktadır. Dünyanın en büyük ülkesi olan Rusya, kıtanın toplam alanının% 38.63’üne eşdeğer 6.592 milyon mil kareyi kapsayan bir alana sahip Asya’daki en büyük ülkedir. Asya’nın en büyük ikinci ülkesi, 3,705 milyon kilometrekarelik bir alanı kapsayan Çin’dir. Hindistan, 1.269 milyon mil karelik bir alana sahip, Asya’nın üçüncü büyük ülkesidir. Asya’daki en küçük beş ülke Filistin, Brunei, Bahreyn, Singapur ve Maldivler. Küçük bir ada ülkesi olan Maldivler, 115 mil karelik bir alanı kaplayan, Asya’nın en küçük ülkesidir.

[irp posts=”909″ name=”Rusya Hangi Kıtada Yer Alıyor?”]

Asya Ülkeleri Nüfusu

Asya’nın toplam nüfusunun 4.516 milyardan fazla olduğu tahmin edilmektedir. Asya’daki en büyük nüfusa sahip ve en büyüğünden en küçüğüne kadar en büyük beş ülke Çin, Hindistan, Endonezya, Pakistan ve Bangladeş. Asya, nüfusu baz alındığında, nüfusun yaklaşık 1.387 milyar kişi olduğu tahmin edilen Çin’in nüfusu temelinde, Asya’nın toplam nüfusunun% 31.35’ini temsil eden Çin’in en büyük ülkesidir. Doğu Timor, Butan, Maldivler, Brunei ve Makao, nüfusu en az olan beş ülkeyi oluşturuyor (Macau’nun egemenliği henüz kurulmadı). Singapur, her bir Asya ülkesinde en yüksek nüfus yoğunluğuna sahip olup, mil karesinde 20,194 nüfus yoğunluğunu ve ardından Bahreyn’i mil kare başına 5.038 kişiyle nüfus yoğunluğuna sahiptir. Moğolistan, Asya’daki herhangi bir ülkenin en düşük nüfus yoğunluğuna sahiptir.

Asya’nın Sınırları

Asya içindeki sınırlar, yüzlerce yıldır bir çekişme noktası olmuştur. Özellikle Avrupa-Asya sınırı, pek çok kez tarihsel olarak revize edilmiştir. Asya-Avrupa sınırının modern tanımı, Rusya ve Türkiye gibi bazı kıtalararası ülkeleri içermektedir. Kıbrıs, Asya’nın sınırları dahilinde sınıflandırılan tek ülkedir, ancak Avrupa Birliği’nin resmi bir üyesidir. Afrika-Asya sınırı Kızıldeniz boyunca sınırlandırılmıştır ve Mısır topraklarının bir parçası olan Süveyş Kanalı ve Sina Yarımadası’nı içermektedir. Doğu Rusya’daki Bering Denizi ve Bering Boğazı, Asya’yı Kuzey Amerika’dan ayıran sınır olarak kullanılıyor. Malay Takımadaları bazen Asya’yı Okyanusya’dan ayıran sınır olarak kabul edilir.

Dünyada Kaç Ülke Var?

Dünyada kaç ülke var sorusunu merak ediyorsanız, bunun için oluşturmuş olduğumuz yazıyı okuyabilirsiniz. Dünyada 195 ülke vardır. Daha detaylı bilgi için aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Dünyada kaç ülke var?

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Egitimdili.com Tüm hakları saklıdır. ©2022